Hudba online, streaming, nákup.. a co je vlastně legální?

Pravděpodobně jste před pár dny nepřehlédli oznámení společnosti Apple o dostupnosti alb kapely Beatles na iTunes Store. A ačkoliv řada lidí dle reakcí byla tímto uvedením spíše zklamaná, je potřeba si uvědomit symboliku tohoto kroku. Ve finále nejde ani tak o samotné Beatles, ale o to, že CD a hudba distribuovaná v podobně atomů, je historií. Budoucnost patří bitům, elektronické distribuci. Minimálně tedy v některých částech světa. Majitelé práv dlouho odolávali a tím, že nakonec došlo k dohodě a  Beatles se objevili v nabídce iTunes Store, došlo de facto k dobytí poslední bašty éry CD.
Žít uprostřed Evropy má za následek to, že oproti západnímu světu (UK, USA), nemáte přístup k hudbě v takové podobě, jaká by se na rok 2010 slušela. A není pochyb o tom, že by Apple, ale i Amazon a další, rádi prodávali neomezeně do celého světa, smlouvy s nahrávacími společnostmi jim to nedovolují a přestože technicky jsme na úrovni světa bez hranic, hudební i filmový průmysl žije kdesi v 20. století. A tak řada z nás hledá jiná řešení.

Nákup v zahraničí s nepravou adresou (iTunes a Amazon)
Některá jsou založena na uvedení adresy, která není tak úplně vaše. Třeba v USA. A kombinace US adresy společně s nákupem dárkových karet (Gift Cards), vám dá přístup jak do iTunes Store, tak například pro nákup hudby na americkém Amazonu. Dnes si můžete iTunes Gift Cards koupit přímo v e-shopech a za deset minut máte kód ve svém emailu. Příplatek oproti nákupu fyzické karty přímo v USA je cca 12%. Již ani nepotřebujete eBay nebo obchodníky s 25-ti procentní marží. U Amazonu je situace ještě jednodušší. Stačí mít jeden účet s americkou adresou (a bez zadané platební karty) a jeden český s vaší kartou. Z českého účtu si koupíte Amazon Gift Card, kterou si pošlete na ten americký. Nabito a už nakupujete knihy do Kindle. Pokud máte zájem o hudbu, Amazon kontroluje, odkud se připojujete, tudíž "musíte" být v USA. Což vyřešíte přes VPN. Hotovo.
Spotify - budoucnost hudby?
Pokud chcete něco více, nebo spíše pohled do budoucnosti, je tu Spotify. Služba, kde za cenu 10-ti Liber měsíčně získáte přístup k neomezené knihovně hudby (samozřejmě bez Beatles), kterou můžete poslouchat jak ve svém počítači, tak třeba v iPhonu (máte možnost mít 3333 skladeb v Offline režimu). Spotify funguje jako streaming, čili skladby jsou vám posílány z internetu do počítače, ale jak je uvedeno výše, umožňuje pracovat i bez aktivního internetového připojení. A za cenu necelých 300,- Kč měsíčně je to nepřekonatelná služba, na kterou si velice rychle zvyknete. A z mého pohledu je toto budoucnost toho, jak hudbu budeme konzumovat. Neomezená knihovna, streaming a část hudební knihovny, kterou budete mít u sebe. Prostě takové vlastní internetové rádio. A není pochyb, že se tohoto řešení dříve nebo později dočkáme v iTunes. Apple před nějakým časem koupil službu Lala, která tento model nabízela a je jen otázkou času, kdy stejné řešení jako Spotify představí Apple v USA. Streaming si Apple zkouší na Apple TV a distribuci filmů a hudba je jen dalším logickým krokem. 
A stejně jako u iTunes či Amazonu, i Spotify je vám dostupné z ČR. Stačí si založit účet s UK adresou (budete muset být v UK, nebo alespoň jednou použít VPN, kvůli ověření) a následně si koupit na eBay zmiňované Spotify Gift Card, nebo použít službu EntroPay (což je virtuální platební VISA karta bez udané adresy, kterou si nabijete ze své skutečné platební karty), tu zadat na svůj UK Paypal účet (asi tušíte, jakou tam dáte adresu) a tím za Spotify zaplatit. Vypadá to komplikovaně, ale i toto je otázka pár minut. 

Nákup u nás
A aby byl výčet kompletní (alespoň z pohledu ČR), neměli bychom zapomínat i na i-legalne.cz - přestože se jedná o portál nabízející hudbu v WMA formátu, který například na iPodu nebo iTunes nepřehrajete, nabízí dnes svou sbírku bez DRM. To znamená, že skladby můžete nakoupit a třeba pomocí aplikace EasyWMA překonvertovat do MP3 či AAC a následně nahrát do iTunes a synchronizovat s iPodem či iPhonem.

Stahování odkukoliv
A samozřejmě mezi další možnosti patří stahování z warezu, uloz.to, rapidshare, hotfile, fileserve a dalších. Pokud dobře rozumím výkladu zákona, tak stáhnout si hudbu nebo film (netýká se software) je legální, pokud jej máte pro vlastní potřebu a nesdílíte jej. Tudíž údajně (opravte mě, pokud tomu tak není) není problém výše uvedené servery pro stahování použít a získat libovolnou hudbu a přitom neporušit zákon. Jinak je tomu u P2P sítí jako jsou torrenty, kde zároveň sdílíte.

Co z toho vyplývá?
Technologie nám umožňují být v USA (díky VPN), platit "mezinárodní" kartou (EntroPay) a používat mezinárodní služby s malou lží - uvedením jiné adresy. A tím samozřejmě porušit pravidla výše uvedených služeb. Otázkou ovšem zůstává. Je lepší použít tuto lež a za obsah platit a zajistit tak, aby umělec dostal peníze, nebo raději používat ruské MP3 farmy, které jsou z pohledu jejich zákonů legální (a z našeho pohledu extrémně levné), stahovat hudbu z internetu pomocí radpishare, hotfile a dalších a tvářit se, že já hudbu nesdílím, pouze stahuji, čili se mi nemůže nic stát? 

Jaký je váš názor? Co je z hlediska práva opravdu legální/ilegální? A co je správné?
18 responses
Jeste bych pripomnel http://www.7digital.com/, kde staci souhlasit s tim, ze jsem z UK a pak jiz nakupovani funguje z ceskych luhu a haju i s ceskou kreditkou, takze z meho pohledu nejjednodussi cesta.
Nepřijde mi správné obcházet pravidla, abych mohl za hudbu zaplatit. Také nehodlám kupovat CD. Současný stav (v naších podmínkách) pro mě znamená to, že mé peníze nechtějí. Neumožňují mi hudbu kupovat tak, jak bych já chtěl a potřeboval (jednoduše, rychle, pokud možno levně). Takže prozatím stahuji hudbu pouze přes filesharingové služby. Což bohužel není zrovna nejpohodlnější. Pokud ale mé peníze nechtějí, nebudu jim je nutit :)

Stejně mě ale překvapuje, jak je hudební průmysl zaostalý a jak se drží starých, již nefunkčních modelů.

Ja mam VIP na Grooveshark a to jen proto protoze se mi sluzba libi a chci ji podporit :-)
Souhlasím s dadajaxem. Jen dodám - já si založím něco s fake adresou, oni potom zjistí, že jsem jim lhal a smažou mi účet. Za to mi to nestojí...
Přijde mi neetické - morálně nesprávné - jak lhát při uvádění adresy, tak krást hudbu jakkoli to zákony umožňují. Definuji-li krádež v morálním smyslu jako přivlastnění si věci, která mi nepatří a pro jejíž užití mi ten komu patří nedal svolení k použití /autor, distribuční společnost,.../.
Čili hučím nespokojeností a snažím se zapojovat do věcí, které by tento stav měnili. Kupuji CD a DVD a ripuji pro svoji potřebu a těším se na dobu, kdy příživníci na autorech a autorském zákoně (vydavatelé obsahu, svazy "ochrany" autorů atp) zaniknou jako staří neužiteční molochové právě na tlak přirozených trendů digitální distribuce zavedené na velkém trhu ameriky .
Proč bych měl obcházet pravidla služby, abych mohl za hudbu/film platit? Pokud někde nechtějí moje peníze, půjdu jinam, nebo si je nechám a obsah si pořídím jinak. To záleží na tom, o jakého interpreta jde. Dobrou zkušenost mám s http://www.cdbaby.com. Slušná kvalita mp3, česká adresa není na překážku, můžu si vybrat fyzický nosič (u některých interpretů se od něj stále nedokážu odpoutat) a jako bonus ten milý retro název :)
Osobně taky nevidím důvod, proč bych používal složité metody, jak obejít geografická omezení - je to lumpárna ze strany hudebních vydavatelství. Proto používám www.mp3va.com, odkud se dá stahovat poměrně hodně muziky za velmi nízkou cenu. Hudba na iTunes i Amazonu je dražší, ale kdyby bez problému a legálně fungovala s českou adresou a platební kartou, rád bych si ji odtamtud kupoval (třeba kvůli novinkám, o filmech ani nemluvě). iLegalne.cz je nesmysl: nebudu si koupenou hudbu konvertovat do jiného formátu jen proto, že mě k tomu někdo nutí, zvlášť když to stojí prakticky stejně jako CD, které taky musím konvertovat. Ti, kteří chtějí hudbu prodávat, by si měli uvědomit, že se ONI musí přizpůsobit zákazníkům, a ne naopak. Nemůžu pochopit, proč to českým hudebním vydavatelstvím trvá tak dlouho - to mají celé ty roky strčené hlavy do hlíny?
Neplatim a dokud to u nas bude takhle blbe, ani nebudu. Radsi podporim autora koncertem. Az bude u nas nejaka sluzba jako i-legalne za dobry peniz a v mp3( konvert fakt nechci) tak s placenim nebudu mit problem. Aspon nebudu mit archiv pisnicek co se mi ani tolik nelibej jen sem linej je zpetne dohledavat a mazat.
Nejlepsi by byl ale nakup v iTunes. Co si budem povidat.
U filmu to vidim stejne. Tam bych tovvidel jako na apple tv. Propujcit na jedno shlednuti.
Mít dva účty na jednom obchodě není vždy úplně šťastné řešení. Mám dvě Apple ID a občas mě to docela štve.
Ceny hudby jsou pro mě většinou moc vysoké, takže volím spontánní kompaktifikaci na můj disk. CD co mám, mi většinou někdo dal (na moje konkrétní přání). Nákupem hudby bych chtěl podpořit umělce, ne hudební megakorporace. Proto radši koupím české CD přímo od hudebníka. Pak ovšem očekávám něco víc, než jen hudbu. Ale třeba i texty a akordy písní.
Ješte k e-knihám. Knihy, co chci číst se v elektronické podobě neprodávají. Pak prostě nezbývá, než je sehnat jinak. Většinu z nich mám stejně i v papíru.
Dokud bude od nahrávacích společností, distrubutorů a bůhví kdo je za to ještě zodpovědný platit přístup "seš jednička", pak nemám nejmenší problém (ba naopak radost) jim to vrátit tím, že si hudbu stáhnu. Navíc v lepší kvalitě, bez DRM a s obrázkem coveru.
Me tyhle cachry s domenami taky nesedi, ale krast nechci. Mp3va.com je nelegalni (pokud nezijes v Belorusku). Ja nakupuju na www.emusic.com. Je to evropska verze, takze vsechno funguje ok, je to legalni a katalog hudby je specializovanejsi na indie zanr. Track vyjde jen na 0,5 eura. Bohuzel katalog nemaji tak velky jako iTunes/amazon, ale docela to jde. A musis mit predplatny. Jinak Windousacky nekvalitni ilegalne je podle me vysmech a nakupovani ceskych knizek taky :-(. Fuck off ceske vydavatele a gramofirmy.
Té legalitě stahování nerozumím. Když to stahuju, musí to na serveru někdo - nelegálně - sdílet.

Podávání alkoholu nezletilým je zakázáno. Pití alkoholu nezletilými ne, což ovšem neznamená, že je to v pořádku.

Můj přístup k nedostupnosti online contentu, je jednoduchý, nenabízí obsah, nechtějí mé peníze, takže stahuju, nesdílím.
Já nakupuju na US iTunes,kupony přes Ebay levnější než hodnota karet (50dolaru za 48dolaru) Nakupuju hlavne kvalitni videoklipy a CD ktere maji vyjit si predobjednam. Oproti fyzickym CD vyjdou levneji a mam je i s popisky atd a podporim oblibeneho interpreta. iLegalne je uplnej nesmysl - WMA je shpatnej format a CD stoji vic nez na Bontonlandu ve fyzicky podobe. Hrozny proste.
Fyzicka CD kupuju taky hlavne českých kapel. Nikdy bych si nekoupil takove ty rádoby originalky s zadnym bookletem za polovicni cenu. To postrada smysl. To je lepsi koupit pres iTunes. Jinak samozrejme plnohodnotne original CD pokud mozno nejakou specialni edici :) Stahovani pres servery jako ulozto atd sou dobre pro sireni muziky. Proste ji pak zna mnohem vic lidi. A nekteri jako ja si po tom co si ji stahnu i koupim kdyz se mi libi. Protoze bez toho by tady ta hudba bejt proste nemohla kdyby si ji lidi nevazili a neplatili za ni. Je to jako kdybyste nechteli platit v samosce za jidlo. Navic dneska platime tolik veci ze hudba mi prijde jako jedna z tech nejlepsich investici. Znate nekoho kdo nema rád hudbu? Hudba se financne vyplati vic chodit do kina. Ja chodim jen na ty lepsi filmy. Nepotrebuju hned videt vsechno.
Od koho je ten levný gift kupon?

Odkud jinud stahovat ci kupovat hudbu nez z iTunes?
Podminky: trocha cz obsahu, možnost vybrat jen 1song z alba, otagovany a s obalem.

1 visitor upvoted this post.