Dva disky (SDD & HDD) v MacBooku (Pro)

Pár lidí na Twitteru / Facebooku se mě ptalo na postup vložení dvou disků do MacBooku či MacBooku Pro, tak jsem se rozhodl připravit postup, jak na to.

O co se jedná?
Všichni máme v počítači DVD mechaniku a pokud patříte do stejné skupiny jako já, nevyužíváte ji. Tudíž není nic jednoduššího, než ji vyndat a do počítače dát dva disky, přičemž neinvestovat dnes do SSD by bylo zásadní chybou. Zrychlení díky SSD je to, co vám přinese hlavní benefit. Ale o tom bylo už napsáno tolik, že to zde do hloubky nebudu rozebírat.

Má konfigurece
SSD jako primární disk - 160 GB Intel (X25-M 160GB SSD) obsahující systém, aplikace, používané dokumenty, aktuální knihovnu Aperture.

HDD místo DVD mechaniky - 500 GB WD (původně jsem použil Seagate, který bych rychlejší, ale taky hlučnější, takže jsem dal přednost 5400 otáčkám) obsahující starší dokumenty, filmy, iTunes hudbu, starší Aperture knihovnu a iPhoto knihovnu.

V principu je potřeba na SSD mít data, která často používáte a u kterých využijete rychlost přenosu (aplikace, dokumenty, Aperture), málo používaná data, nebo filmy a hudba mohou jít na druhý (pomalejší disk).

Budete potřebovat
Především náhradu za DVD mechaniku, můžete koupit buď OptiBay, jehož hlavní výhodou je fakt, že bude uvnitř počítače držet na dvou (ze tří možných) šroubcích a nebo sáhnete po levnějším řešení od Newmodeus a ušetříte 60 dolarů. Nevýhodou druhé cesty je to, že využijete pouze jeden šroubek a na první pohled se vám může zdát, že mechanika uvnitř “plave”, což se ale po smontování počítače objeví jako lichá obava. 
Dále budete potřebovat nářadí - sadu šroubováčků, postup (zvolte svůj model a následně klikněte na Optical Drive Replacement), trochu odvahy a ideálně si zjistit, jak tento zákrok ovlivní vaši záruku. Mě už u MacBooku záruka vypršela, takže je to bezpředmětné, ale u vašeho nového stroje by  se vám to nemuselo vyplatit. Pokud je tu někdo, kdo se dokáže k podobnému zákroku a záruce vyjádřit, dejte prosím vědět do diskuze. Z toho, co jsem pochopil hledáním na internetu mi vyšlo, že pokud si tímto zákrokem počítač poškodíte, záruka na dané díly se nevztahuje. Na zbytek ano.

Pokud máte vše, co je uvedeno výše, stačí počítač otevřít, vyměnit disky (HDD vložit před tím do koupeného rámečku) a zavřít, jedná se o operaci na pár minut, dejte si pozor, ať neurvete nějaké ty kablíky a nestrhnete pár šroubků. Pro klonování systému použijte SuperDuperCarbon Copy Cloner nebo třeba TimeMachine.

Ve finále byste měli získat větší kapacitu, viditelné zrychlení při práci s diskem a nulovou šanci vložit DVD do MacBooku. Můžete následně koupit externí DVD mechaniku (za cca 1000,- Kč) - pozor, DVD filmy nebudou fungovat v DVD Playeru! Je nutné použít VLC - nebo koupit rámeček na tu mechaniku, kterou jste z počítače vyndali (cca 20-30 dolarů). 

Poznámka na závěr
První, co vás možná po instalaci zarazí, je hluk disku, který se nachází místo DVD mechaniky. SSD moc zvuků nevydává a když se roztočí klasický HDD, je to celkem překvapení. Řešit to můžete tak, že použijete pomalejší / tišší disk (nejlépe hledat podle recenzí), můžete celý rámeček trochu odhlučnit molitanem (já vím, zní to šíleně, ale trochu molitanu dělá divy + je potřeba si uvědomit, že v místě, kde je disk umístěn, je štěrbina po DVD) a v neposlední řadě můžete nastavit automatické vypínání disku po jedné minutě. Stačí do Terminalu napsat:

sudo pmset -a disksleep 1

Pokud tento postup nebyl dostatečný, zkuste na YouTube hledat slovo optibay, hdd, ssd a podobně a najdete řadu videí s více detaily přímo z výměny.

Have fun!
PS: Díky Jakubovi za tip na postup a Optibay!
17 responses
A nebylo řešením toho hluku z míst bývalé mechaniky usazení SSD disku místo DVD a ponechání klasického disku vedle baterky?
Spravny komentar, pokud jsem spravne pochopil komentaru na internetu, tak pri bootovani z disku, ktery je misto DVD, nefunguje korektne hybernace. Pokud ji nepotrebujes, melo by stacit ji vypnout a hluk neresis...
@Standa taky jsem na to myslel, SSD by mšlo být bez nepříjemných zvuku ale otazka je zda to pujde nastavit jako systemový disk. @petrmara nějaká zkušenost?
@Martin S zkusenost nemam, ale jit by to melo.. jediny problem je ta hybernace. Ale osobni zkusenost nemam...
dva dotazy: ktery nejmensi disk je jako SSD pouzitelny aby tam jel OS X? staci 40GB? a druhy: kde konkretne jsi kupoval ten vnitrni ramecek? idealne jestli zasilaji do CR. diky
@pidibi 40 GB ti bude na system a aplikace stacit, ale musis tam mit jeste cca 10GB volneho misto na virtualnim pamet... ja bych radeji investoval alespon do 64/128 GB ...
zvolil jsem newmodeus, levnejsi variantu a do Cech zasilaji behem cca tydne...
A jak veliký vliv má toto řešení na výdrž baterky a zahřívání? Řekněme za předpokladu, že bych druhý disk používal stejně často jako DVD (tj. skoro vůbec)
@Martin v tom pripade vydrzi baterie dele a zahrivani bych se nebal...
pls nemate niekto dake skusenosti s RAID 0 pri takomto zapojeni... je to vobec mozne?
Díky za super typ. Moje otázka zní, jak citelné je zvýšení výkonu a o kolik se zvedne spotřeba, respektive sníží výdrž na baterku?
zdravím! to je otázek :) tak já teda taky jednu přihodím - je možné takovouto výměnu provést i na PWB G4 1.67 GHz? že bych si zrychlil svůj starý dobrý powerbůček ... díky!
O vikendu budu davat do MBP i7/8GBram novy SSD disk (270Mb čtení / 200 Mb zápis) ... tak jsem na to zvědavej. Optibay na cestě, takže do ni pak dam ten 500GB disk. Ač jsem už starej pardál, tak se těším jako malej kluk na to, jak celá sestava pofrčí. I7 + SSD mě doufám nezklame :)
Na nic se neptám ... jen se chlubím :)
Pánové, natočte někdo video práce na normálním disku a pak na tomto SDD
@Miroslav Buček myslim ze to nebude potreba, na youtube.com toho je spousta "macbook 5400 vs ssd"
spis by me zajimalo ja bude bezet i7 a ssd tak dejte vedet, zajimala by me hlavne prace v Aperture 3...?
tak přátelé, už jsem to rozběhal a poté co jsem pár minut musel masturbovat (pardon) tak jediné co mohu říci je WOOOW!
Předchozí konfigurace: Macbook 2.43 core duo, 4GB ram, 7200/500GB (late 2009 model, lehce modifikovaný)
Nyní, už zmiňovný MBP i7, 8GB, 128SSD (OCZ vertex turbo)

Photoshop - samotné otevření- dříve 19vteřin, nyní 1,5 vteřiny
Otevření PSD 240Mb souboru při vypnutém Photoshopu CS5 - cca 9 vteřin !!!!!
Spuštení Parallels ze suspended - cca 5-6 vteřin

Hraju si s tím cca 15 minut .... více později, ale je to fakt fofr.

Neví někdo, zda bootcamp s windows může být na druhém pomalém disku a ne na SSD?
@IN YOUR FACE HULANE: mozes mi napisat ako si spokojny s konfiguraciou hdd/sdd a ako je na tom vydrz baterky? a takisto ako je na tom hluk a vibracie a problemy s hibernaciou alebo sleepovanim.